ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA
 Parafia św. Jana Chrzciciela w Rzeszotarach
header image
Start
Historia parafii PDF Drukuj E-mail

Rzeszotary od 1129 roku należały do parafii pw. Ducha Świętego w Podstolicach i przez cały ten czas mieszkańcy Rzeszotar, pragnący wziąć udział we Mszy św., zmuszeni byli do pokonywania stosunkowo dużej odległości, dzielącej ich miejscowość od kościoła parafialnego.
W II połowie XX wieku w Rzeszotarach powstał punkt katechetyczny, w którym odbywały się lekcje religii i odprawiano również nabożeństwa w niedziele i pierwsze piątki miesiąca. Jednak mieszkańcom dużej i wciąż rozwijającej się wsi takie rozwiązanie nie mogło wystarczyć na długo. Pomysłodawcą budowy kościoła w Rzeszotarach (w pierwotnych zamiarach miała to być kaplica) był ksiądz proboszcz z Podstolic Jan Pałasz, gorąco popierany w swych zamiarach przez mieszkańców wsi. Projekt ten powstał w roku 1984. W tym też roku udało się znaleźć działkę pod budowę kościoła, ofiarowaną przez panią Ludwikę Bała. Wtedy też ks. Jan Pałasz wystąpił do władz gminy o zgodę na budowę świątyni, którą otrzymał w 1986 roku. Zawiązany wówczas Komitet Budowy kościoła wraz z ks. Janem Pałaszem zajął się wszystkimi sprawami organizacyjnymi, gromadzeniem materiałów, organizacją prac. Tempo budowy świątyni było niezwykle szybkie. Już 24 czerwca 1986 roku bp Kazimierz Górny, Sufragan Krakowski , poświęcił krzyż misyjny i plac pod budowę kościoła oraz odprawił pierwszą uroczystą Mszę św., która zgromadziła licznych wiernych z Rzeszotar i sąsiednich miejscowości.

Projekt świątyni wykonali inżynierowie Ryszard Leniar, Jan Szczudło i Piotr Migas, zaś kierownikiem prac został inż. Jan Burda, krakowianin urodzony w Rzeszotarach. Prace budowlane rozpoczęto 27 sierpnia 1986 roku. Do października powstały fundamenty i salki katechetyczne, zaś cały rok 1987 poświęcony był na gromadzenie materiałów do dalszych prac. Wtedy również zaczęto odprawiać Msze św., przy ołtarzu polowym, na placu budowy. Pierwszą odpustową Mszę św., 24 czerwca, w dzień św. Jana Chrzciciela odprawił ks. Stanisław Konieczny, proboszcz parafii Świątniki Górne. Również w roku 1987, 10 lipca Ojciec Święty Jan Paweł II, podczas swojej III pielgrzymki do Ojczyzny, poświęcił w Tarnowie kamień węgielny pod budowę kościoła pochodzący z Ain – Karim, miejsca urodzenia św. Jana Chrzciciela. Prace przy budowie wznowiono na przełomie kwietnia i maja 1988 roku, a 7 sierpnia ks. Kard. Franciszek Macharski wmurował kamień węgielny w fasadę nowego kościoła. Do końca roku zamknięto prace murarskie, zaś w następnym roku kościół zyskał dach i okna. Wtedy też w nowej świątyni zaczęto na stałe odprawiać Msze św. i nabożeństwa. Pierwszy najbardziej pracochłonny etap budowy kościoła, zakończył się w roku 1990 montażem instalacji grzewczej i elektrycznej. Tuz potem, do Kurii Metropolitarnej w Krakowie, udała się delegacja mieszkańców Rzeszotar z prośba o wyznaczenie duszpasterza dla nowo powstałej świątyni. Zadanie to otrzymał ks. Wiesław Nowak, wikariusz parafii w Gdowie, który obowiązki swe rozpoczął 20 sierpnia 1991 roku. W tym też dniu Komitet Budowy Kościoła przekazał mu symbolicznie klucze od kościoła. Szybko udało się uzyskać zgodę Kurii na stałe przechowywanie Najświętszego Sakramentu w kościele, który od tego momentu stał się prawdziwym Domem Bożym.

Uroczystość poświęcenia kościoła wyznaczona została na 31 maja 1992 roku. 27 maja rozpoczęły się rekolekcje, mające przygotować parafian do poświęcenia świątyni. Rekolekcje przeprowadził ks. Janusz Mastalski, wikariusz parafii św. Szczepana w Krakowie, autor pieśni o św. Janie Chrzcicielu, która stała się hymnem parafii. Poświęcenia dokonał ks. Kard. Franciszek Macharski. Uroczystość ta zgromadziła liczne duchowieństwo, mieszkańców Rzeszotar i okolicznych miejscowości. Po poświęceniu kościoła Komitet Budowy Kościoła został rozwiązany, a na jego miejsce powstała Rada Duszpasterska.

Należy bardzo mocno podkreślić fakt ogromnego zaangażowania mieszkańców Rzeszotar w budowę kościoła. Ofiarowywali oni na ten cel to, co mieli najcenniejszego: swoją pracę, czas, siły, pieniądze. Praca przy wznoszeniu i wykończeniu kościoła oraz późniejszy udział w życiu parafii bardzo mocno wpłynęły na zjednoczenie wszystkich mieszkańców Rzeszotar. Przejawia się to w organizowaniu pielgrzymek, wyjazdów oraz innych wspólnych przedsięwzięć. Co roku parafianie udają się w pielgrzymkę do Stadnik (Misterium Męki Pańskiej), do Kalwarii Zebrzydowskiej (w maju dzieci pierwszokomunijne, w sierpniu dorośli), na Jasną Górę (w sierpniu) oraz do innych sanktuariów w Polsce i za granicą.

W 1993 roku ukończono prace przy zakładaniu cmentarza. 24 czerwca, po Mszy św., odpustowej, ks. Bp Albin Małysiak poświęcił cmentarz, na który przeniesiono wcześniej poświęcony krzyż.

25 grudnia 1994 roku w Rzeszotarach, dekretem ks. Kard. Franciszka Macharskiego , w Rzeszotarach została erygowana nowa parafia, należąca do dekanatu Mogilany, której proboszczem został dotychczasowy duszpasterz ks. Wiesław Nowak.

Perwszy Chrzest Święty (15. 09. 1991) otrzymali: Sylwia, Elżbieta Chlebda, Adrian, Jan Burmer, Jarosław, Jan Sikora, Renata, Irena Szczurek
Pierwszy ślub (19. 10. 1991) udzielony został Wacławowi Kaczorowi i Elżbiecie Grabowskiej
Pierwsza Msza Św. pogrzebowa (11. 09. 1991) odprawiona została za duszę śp. Marii Michalak
Pierwsze dożynki odbyły się 8 września 1991 roku
Pierwszą pasterkę odprawił ks. Jan Zając, Rektor Seminarium Krakowskiego
Pierwsza Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i Nabożeństwo 40 – godzinne odprawione zostały w Wielkim Poście w 1992 roku.
Pierwsza I Komunia Święta odbyła się 10 maja 1992 roku
Pierwsza procesja Bożego Ciała odbyła się 18 czerwca 1992 roku
Pierwszy odpust ku czci patrona Kościoła Jana Chrzciciela miał miejsce 24 czerwca 1992 roku ( Mszę św. odprawił ks. Stanisław Jarguz – proboszcz z Gdowa, a kazanie wygłosił ks. Jan Skotnicki – proboszcz z Opatkowic)
Pierwsza pielgrzymka do Kalwarii na święto Wniebowzięcia NMP wyruszyła w sierpniu 1992 (wraz z parafianami z Podstolic)
Pierwszy pogrzeb na cmentarzu w Rzeszotarach – śp. Stanisława Zięby (15. 07. 1993)
Pierwsze nabożeństwo za zmarłych na nowym cmentarzu odprawiono w listopadzie 1993 roku
Pierwsze misje parafialne przeprowadził ks. Czesław Bloch ze Zgromadzenia Księży Sercanów, 7 – 14 listopada 1999 roku
Pierwsze bierzmowanie odbyło się 2 września 1995 roku.Kronika parafialna


ROK 1994

24 czerwca – ks. bp Albin Małysiak poświęca dzwonnicę i konsekruje dzwony
25 grudnia – zostaje erygowana nowa parafia, proboszczem zostaje ks. Wiesław Nowak

Czytaj całość...


Adres parafii

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela
ul. Pod Dębiną 29
32-040 Rzeszotary

tel. 0 12 270 44 44
Dzisiaj
Środa
13 Listopada 2019 r.
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Jan,
Mateusz, Izaak,
Krystyn

Do końca roku zostało 49 dni.
Msze Święte
Niedziele i święta:
7:00, 9:00, 11:00, 16:00

Dni powszednie:
7:00, 18:00

Soboty:
maj i październik:
7.00, 18.00
pozostałe miesiące:
7.00
Licznik odwiedzin
651460
Aktualnie jest 19 gości online
Najczęściej czytane