ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA
 Parafia św. Jana Chrzciciela w Rzeszotarach
header image
Start arrow Św. Jan Chrzciciel
Św. Jan Chrzciciel PDF Drukuj E-mail

Życie św. Jana Chrzciciela już od momentu jego poczęcia naznaczone było znakiem cudów i niezwykłych zjawisk. Jego rodzice Zachariasz i Elżbieta, krewna Maryi, w momencie narodzin św. Jana byli już w mocno podeszłym wieku. Narodzenie syna zwiastował Zachariaszowi anioł, zaś dzięki nawiedzeniu Elżbiety przez brzemienną Maryję Jan został uświęcony już w łonie matki.

Już od najwcześniejszych lat wybrał życie pustelnicze, pełne wyrzeczeń i ascezy. Żyjąc na pustyni, odżywiał się jedynie szarańczą i miodem dzikich pszczół, a odziewał w skóry. Gdy mając 30 lat zaczął nauczać, zgromadził wokół siebie wielu uczniów i wyznawców, którym mówił: Prostujcie ścieżki dla Pana! Tym, którzy pragnęli rozpocząć nowe życie w duchu pokuty i nawrócenia, udzielał chrztu w rzece Jordan. Śmierć Jana była skutkiem jego niezłomnych zasad. Potępił on bowiem króla Heroda Antypasa za związek z jego szwagierką Herodiadą. Król uwięził Jana, nie pragnął jednak jego śmierci, ponieważ obawiał się reakcji ludu, uważającego Jana za proroka. Jednak Herodiada, która znienawidziła Jana postanowiła doprowadzić do jego zgładzenia. Rozkazała więc swojej córce Salome zatańczyć przed królem, a gdy ten zauroczony tańcem dziewczyny, obiecał spełnić każde jej życzenie, namówiła Salome, by ta zażyczyła sobie głowy Jana Chrzciciela. Herod aby pozostać wiarygodnym uległ i skazał Jana na śmierć.

Św. Jan Chrzciciel jest między innymi patronem kowali, misjonarzy, kominiarzy, architektów, właścicieli kin, muzyków, tancerzy i abstynentów. Jego wizerunek znajduje się w herbie dziewiętnastu miast polskich. W Rzeszotarach obchodzi się główny odpust ku czci Narodzenia św. Jana Chrzciciela 24 czerwca, zaś odpust drugorzędny, Męczeństwa św. Jana przypada 29 sierpnia.

O święty Janie Chrzcicielu...(tekst pieśni)


Adres parafii

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela
ul. Pod Dębiną 29
32-040 Rzeszotary

tel. 0 12 270 44 44
Dzisiaj
Sobota
22 Lutego 2020 r.
Imieniny obchodzą:
Marta, Małgorzata
Do końca roku zostało 314 dni.
Msze Święte
Niedziele i święta:
7:00, 9:00, 11:00, 16:00

Dni powszednie:
7:00, 18:00

Soboty:
maj i październik:
7.00, 18.00
pozostałe miesiące:
7.00
Licznik odwiedzin
669861
Aktualnie jest 10 gości online