ARCHIDIECEZJA KRAKOWSKA
 Parafia św. Jana Chrzciciela w Rzeszotarach
header image
Start arrow Organy kościelne
Organy kościelne PDF Drukuj E-mail
organy.jpg„Królewski instrument” – tym, właśnie mianem zwykło się często określać, ten przynajmniej z kilku względów, niezwykły instrument, jakim są organy.

Do tych niezwykłych względów zaliczyć trzeba niewątpliwie rozmiar, który w głównej mierze jest sprawcą owej „królewskości”. Fascynującą rzeczą jest fakt iż organy to właściwie nie jeden a wiele instrumentów (głosów), sprzęgniętych ze sobą w taki zmyślny sposób, aby mógł na nich grać jeden człowiek. Samo granie jest tyle niezwykłe co absorbujące, gdyż grający używa nie tylko palców (naciskając klawisze) czy dłoni (załączając rejestry) ale wszystko to czyni również stopami, przez co grając na organach angażuje niemal całe ciało.

Organy, ze względu na wykonanie, dzielimy na pneumatyczne, elektromagnetyczne i mechaniczne. Te ostatnie były już budowane w średniowieczu, jednak ówczesny poziom wykonania mechaniki był taki niski, iż na takich organach można było grać jedynie pięściami i łokciami. Budowa tego typu instrumentów została zarzucona na rzecz pneumatyki wspartej pod koniec XIX wieku elektromagnetyką. Traktura mechaniczna wróciła do łaski z końcem ubiegłego wieku. Jest ona z punktu widzenia interpretacji muzyki najbardziej korzystna, gdyż sprawia, że otwarcie wlotu powietrza do piszczałki przez naciśnięcie klawisza jest spowodowane zadziałaniem naturalnej dźwigni a nie jak w wypadku pneumatyki lub elektromagnetyki – powietrza (działającego na dźwignię) czy elektromagnesu.

Takie właśnie mechaniczne organy mają powstać w naszej Parafii.

Ten nasz królewski instrument (a ze względu na rodzaj, cenę i całość przedsięwzięcia tak go słusznie nazywać należy), zgodziła się wybudować w przeciągu dwóch lat, Firma pana Dariusza Zycha z Wołomina k/Warszawy, która niedawno zakończyła pracę nad największymi organami w Polsce, znajdującymi się w Bazylice Matki Bożej w Licheniu.

Planowane organy będą miały; 23 głosy, dwa manuały oraz pedał basowy. Prospekt wykonany będzie z dębu w kolorze naturalnym, i umieszczony symetrycznie na dwóch częściach Chóru tak, aby nie przysłonić witraża św. Józefa. Projekt przedstawiony przez firmę Zych okazał się najbardziej korzystny ze względu na kilka ważnych aspektów:

1. będzie to instrument w pełni mechaniczny (traktura gry i traktura rejestrów),
2. nie będzie wymagał przebudowy chóru,
3. projekt zapewnia, iż instrument znakomicie wkomponuje się w architekturę naszego kościoła.

Te i inne argumenty sprawiły, że spośród pięciu projektów jakie zostały złożone, ostatecznie do realizacji przyjęto ofertę pana Dariusza Zycha.

Stosowna umowa o dzieło została sporządzona i podpisana przez Właściciela Firmy „Zych” oraz przedstawicieli Komisji ds. Muzyki Kościelnej, przedstawicieli Rady Duszpasterskiej wraz z Księdzem Proboszczem, w święto Św. Stanisława Kostki 18 września 2007 r.

Zakończenie prac nad instrumentem przewidziano na 30 czerwca 2009 r.

Dlaczego warto podjąć starania aby takie organy zostały zbudowane w naszej Parafii?

Niewątpliwie, będą one ze względu na swój charakter i walory techniczne, a także i Wykonawcę, pewnym ewenementem, który z pewnością przysłuży się promocji naszej Parafii; z drugiej jednak strony, prawdziwe uzasadnienie dla tej inwestycji znajdziemy w dokumentach Soboru Watykańskiego II, a w szczególności w Konstytucji o Liturgii rozdz. VI, pkt. 120. Mówi ona: „W Kościele łacińskim, organy piszczałkowe należy mieć w wielkim poszanowaniu jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie potęguje wzniosłość kościelnych obrzędów, a umysły wiernych porywa ku Bogu i rzeczywistości nadziemskiej”.

Zrealizowanie tego wielkiego przedsięwzięcia będzie wymagało od nas wszystkich zaangażowania zarówno modlitewnego, jak i wsparcia finansowego. Mając na uwadze dotychczasową wspólną pracę i ofiarność ufamy, że i to dzieło dzięki nam wszystkich zostanie doprowadzone do końca, pozostając dla wszystkich pokoleń widzialnym znakiem naszej wiary i umiłowania Chrystusowego Kościoła.

Ks. Wiesław Nowak – Proboszcz
Ks. Tomasz Bajer
Rada ParafialnaAdres parafii

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela
ul. Pod Dębiną 29
32-040 Rzeszotary

tel. 0 12 270 44 44
Dzisiaj
Środa
13 Listopada 2019 r.
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Jan,
Mateusz, Izaak,
Krystyn

Do końca roku zostało 49 dni.
Msze Święte
Niedziele i święta:
7:00, 9:00, 11:00, 16:00

Dni powszednie:
7:00, 18:00

Soboty:
maj i październik:
7.00, 18.00
pozostałe miesiące:
7.00
Licznik odwiedzin
651443
Aktualnie jest 3 gości online